روش های تهیه جوجه کباب

محبوبیت زیاد جوجه کباب در ایران موجب تنوع سلیقه و روش در تهیه آن شده است. این غذای محبوب ایرانیان، با رعایت چند نکته بهداشتی، جزو سالمترین و مقوی ترین غذاها نیز هست. در تهیه این نوع کباب، از روغن استفاده نمی شود و افرادی هم که با گوشت قرمز میانه ای ندارند به مراتب بیشتر از سایرین از این غذا لذت می برند. از آنجا که هر ایرانی در تهیه جوجه کباب متبحر است قصد نداریم به روش تهیه آن بپردازیم! در عوض در این مقاله به 10 نکته ای اشاره می کنیم که میان سرآشپزهای حرفه ای بیشترین تفاهم نظر و تاکید را از آن خود کرده اند.

  • خواباندن گوشت در مواد قبل از کباب کردن: از جمله مهمترین مواردی که بیشتر آشپزان به آن تاکید دارند این است که قبل از کباب کردن جوجه، آن را در چه موادی نگه داریم. آیا باید طعم واقعی گوشت سفید و تازه را داشته باشد و در مواد دیگری نگهداری نشود یا باید آن را در ماست خواباند؟ زعفران؟ آب نمک؟ در این زمینه پیشنهاد آن است که ترکیبی از پیاز و فلفل دلمه ای به مقدار زیاد و زعفران، آب، نمک، ادویه کاری، سس مایونز، و آبلیمو به مقدار کم را آماده کنید و گوشت ها خرد شده را کاملا در آن ها فرو ببرید و 5 ساعت اجازه بدهید در این وضعیت بمانند. اگر قصد دارید مزه خاص و جدیدی به جوجه بدهید می توانید در این ترکیب از قطعات کیوی و گوجه فرنگی نیز استفاده کنید.
  • نوع سیخ: از آنجا که با حرارت ملایم و مدت دار، گوشت جوجه سریعا مغز پخت می شود، نیازی به سیخ های پهن و ضخیم ندارد سیخ های مفتولی نیز کارتان را برای کباب کردن این نوع گوشت سخت می کند. از انواع سیخ های نازک چوبی، استیل، توری و آلومینیومی برای این کار می توانید بهره ببرید و در طبخ خانگی و روی اجاق گاز، سیخ های دایره ای بهترین گزینه هستند.
  • قطعات گوشت: اندازه ایده ال قطعات گوشت 3 الی 6 سانتی متر است و اگر از این عدد کمتر باشد جوجه شما خشک و سخت تر می شود (اگر نسوزد!) و بیشتر از این عدد نیز شما را در تقسیم غذا دچار مشکل می کند! البته مشکل اصلی قطعات درشت جوجه کباب این است که از پخت یکدست آن ها جلوگیری می کند.
  • نحوه سیخ کردن جوجه ها: قطعات باید از نظر اندازه و زاویه یکسان باشند تا همه به یک اندازه حرارت دیده و خام و سوخته از آب در نیایند. هنگام سیخ کردن، قطعات ریز پیاز و گوشت چسبیده به جوجه کباب ها را نیز از روی گوشت ها بردارید؛ زیرا فورا میسوزند و اثر منفی روی مزه و ظاهر کبابتان می گذارند. همچنین تعداد هر قطعه برای هر سیخ را به گونه ای تنظیم کنید که با منقل یا آتش دان هماهنگ باشد. اگر سیخ ها بلندند طول منقل را در نظر بگیرید و به اندازه ای گوشت سیخ کنید که نه فضا را از دست بدهید و نه سر و ته گوشت ها به لبه منقل بچسبند. اگر سیخ ها کوتاهند آن ها را به عرض منقل بچینید و از اندازه عرض منقل حدود 10 سانتی متر کمتر جوجه سیخ کنید.
  • مواد همراه در سیخ: هنگام کباب شدن، برخی متعلقات موجب پخت بهتر و نفوذ طعم لذیذ به داخل گوشت می شوند و هنگام ظرف آرایی و سفره آرایی نیز به کار می آیند. گوجه فرنگی و مقداری کمی فلفل دلمه ای شیرین و تند را می توانید همراه جوجه ها سیخ کنید و هنگام اِعمال حرارت، در مراحل پایانی کمی کره را روی قطعات جوجه کباب آب کنید. این موارد، قطعات کباب را خوش رنگ نیز می نمایند. ولی به خاطر داشته باشید اگر محدودیت جا و وقت ندارید همواره بهتر است که مواد به صورت جدا سیخ و کباب شوند.
  • نوع شعله: شعله ای که مدام شدید و ضعیف می شود تاثیر بدی روی غذایتان خواهد گذاشت. جوجه کباب به حرارت شدید احتیاجی ندارد و حرارت ملایم و طولانی است که آن را لذیذ و مغزپخت می کند.

ایمنی

ذغال های آماده برای کباب بهترین گزینه اند اما اگر قصد تهیه آتش را دارید برای روشن کردن آتش هیچگاه ظرف های بزرگ نفت، گازوییل و غیره را به آتش نزدیک نکنید. از قبل مطمئن شوید آن ظرف دارای بنزین نیست. نوع سوختن بنزین، انفجاری و ناگهانی بوده و از آنچه انتظار دارید شدیدتر و غیرقابل کنترل تر است. از این نظر انواع آتش زنه ها و الکل ها بهتر ایمن تر هستند. اگر مجبورید از سوخت های قوی استفاده کنید باید آن ها را قبل از آغاز آتش روی نقطه مورد نظر بریزید و با فاصله کبریت یا فندک را به آن نقطه برسانید.

معمولا جوجه کباب، غذایی برای دورهمی ها و پیک نیک های خانوادگی است و این بدان معنیست که احتمالا کودکانی اطراف شما هستند. آتش برای کودکان بسیار جذاب است و برای نگاه کردن به آن بسیار نزدیک می شوند و با قامت کوتاه تری که دارند هر لحظه ممکن است جرقه های ریز آتش و خاکستر به صورت آن ها برسد. ظرف های مواد سوختنی را نیز دورتر از آتش بگذارید و همواره این احتمال را بدهید که به خاطر یک ضربه، منقل یا هیزم های آتشی که درست کرده اید تا چندین متر پرت شوند و به سفره پلاستیکی، لباس کودک، محفظه نفت، فندک دارای گاز و غیره برسند. اگر تجربه آن را داشته اید حتما می دانید که یک فندک با مقدار متوسط گاز مقابل حرارت و گاهی حتی خورشید چگونه منفجر می شود و ترکش های خطرناک به اطراف پرت می کند.

در محیط های باز طبیعت، به هیچ عنوان شاخه های درختان را نشکنیم و از شاخ و برگ خشک روی زمین استفاده نماییم. در فصول سرما، درختان عریان و خشک درواقع زنده اند و سالها طول کشیده تا به آن اندازه برسند. از سوی دیگر، جهت برداشتن شاخ و برگ ها یا سنگ در طبیعت فراموش نکنید که زیر این اجسام محل استراحت حیواناتی نظیر مار، عقرب و رتیل است و اگر بی محابا دست به سمت این اجسام ببرید یا کودکان را به جمع آوری آن ها بفرستید چنین حیواناتی برای دفاع از خود دست مهاجم را نیش می زنند. راه حل آن است که ابتدا پشته شاخ و برگ یا سنگی مد نظرتان را با چوب یا میله بلندی جا به جا کرده  و تکان بدهید؛ سپس آن ها را بردارید. مطمئنا این نکته را هم در نظر دارید که پس از لذت بردن از طبیعت، جهت استفاده دوباره از آن هم که شده، قبل از ترک محل، خاکستر و زغال ها را کاملا خاموش کنیم.

مدیر سایت
بهمن 2, 1398
برچسب ها :