محبوب ترین گوشت پرنده در فرهنگ های مختلف

پرندگان دو ویژگی مهم و نه البته منحصر به فرد دارند که این دو ویژگی در کنار هم موجب شدند انسانها در فرهنگ های گوناگون به این دسته از حیوانات جهت تغذیه و زنده ماندن بیشتر روی بیاورند. این دو ویژگی، جابه جایی زیاد در نقاط مختلف جهان و تعداد زیاد می باشد. ما در این مقاله به پرندگانی که شدیدا در معرض انقراضند اشاره ای نخواهیم کرد تا به شکار آن ها دامن نزده باشیم. در عوض با هدف یادگیری، به مواردی که در دسترس هستند یا تولید صنعتی آنها در کشورهای جهان رونق یافته خواهیم پرداخت.

 • گوشت مرغ، خروس و جوجه: به دلیل ارزان بودن و مقاومت در برابر بیماری ها و شرایط جوی، در کشورها و فرهنگ های مختلف، محبوب ترین ماکیان از این پرنده اهلی است. آنقدر محبوب و قدیمی است که در کنده کاری های باستانی بابل تصویرش به عنوان غذا موجود است. البته در برخی مناطق به تدریج محبوب شد. مثلا گفته می شود در کشور آمریکا در دهه 1800 میلادی غذایی لوکس محسوب می شده ولی با پیشرفت صنعت و در خلال جنگ جهانی دوم، هزینه تولید سایر انواع گوشت بسیار بالا رفت و موجب محدودیت گوشت مرغ شد. در اروپا نیز تا همین سال 1996 میلادی محبوبیت زیاد نداشت ولی در همان سال ها به دلیل شیوع بیماری در خوک ها و گاوها به خصوص شیوع جنون گاوی، این گوشت سفید به محبوبیت رسید. در برخی فرهنگ ها مانند ژاپن تمایل به خوردن گوشت مرغ به صورت خام دارند که عادتی پرریسک است؛ زیرا در گوشت خام مرغ ممکن است باکتری سالمونلا باشد که با حرارت از بین می رود و از این حیث تفاوتی در نوع حرارت دادن نیست چه آب پز باشد چه کبابی یا بریان یا سرخ شده. اگر رژیم غذایی کم چرب دارید، برای استفاده از گوشت مرغ کافیست پوست آن را قبل از پخت جدا کنید؛ زیرا بیشتر چربی این گوشت در این ناحیه انباشته می شود.
 • اردک: بیشتر گوشت اردک از قسمت سینه و ران این پرنده می باشد. در برخی مناطق دل، قلوه و جگر اردک نیز سرو می شود. یکی از فرهنگ هایی که غذاهای بسیاری با گوشت اردک دارد کشور چین می باشد. ولی کشورهای دیگر نیز غذاهای مخصوص گوشت اردک دارند. غذاهایی همچون بالوتین، سزرنینا، فویگراس، کامو نانبان، لیمواردک، سس رونیس، و یاهوانگ اوری با گوشت اردک پخت می شوند. سعی کنید از گوشت اردک وحشی و شکار شده استفاده نکنید. این کار موجب رونق صنعتیست که آسیب شدیدی به اکوسیستم یک منطقه می زند و از مهاجرت پرندگان به آن منطقه جلوگیری می کند. از سوی دیگر و در حالت کلی، حیوانات وحشی از دایره وسیعی از مواد غذایی تغذیه می کنند که باعث می شود در اغلب موارد، ترکیبات مضری در گوشت آن ها یافت شود. همچنین بیماری هایی نیز ممکن است در بدن آن ها وجود داشته باشد که تولید صنعتی این پرندگان تا حد زیادی از این موارد پیشگیری می کند.
 • بوقلمون: بوقلمون در کشور آمریکا بیش از سایر کشورها محبوب است. ولی در سراسر دنیا یافت می شود. مصرف این گوشت ریشه فرهنگی عمیقی دارد و بسیاری از مسیحیان جهان از جمله کشور خودمان، در روز کریسمس، جشن شکرگزاری و یا روزهای نزدیک به میلاد حضرت مسیح (ع) غذاهایی را با گوشت بوقلمون طبخ می کنند. در برخی غذاها بخشی از گوشت و در برخی تمام اجزا (به جز سر و پای پرنده) به صورت یکجا آماده می شود. دودی کردن این گوشت نیز مرسوم است. جالب است بدانید که برخلاف تخم مرغ، تخم بوقلمون فروش زیادی ندارد و دلیل آن این است که بیشتر بوقلمون موجود در بازار کشورهای مختلف به خودی خود فروش می رود و در نتیجه تولید انبوه و مرقوم به صرفه تخم بوقلمون را سخت می کند. هر 100 گرم از گوشت بوقلمون 111 کیلوکالری است؛ فاقد کربوهیدرات می باشد و مقدار زیادی نیاسین، ویتامین ب6 و فسفر دارد.
 • بلدرچین: بلدرچین غذای کشورهای مختلفی مخصوصا ژاپن، فرانسه، مالت، هند، پرتغال، لهستان و ایتالیا می باشد. با طبخ درست گاهی گوشت بلدرچین را همراه استخوان آن می خورند زیرا در برخی شرایط استخوان نازک و کوچک آن به راحتی جویده می شود. گوشت این پرنده و حتی تخم بلدرچین سرشار از پروتئین است.
 • قرقاول: طعم گوشت قرقاول نزدیک به طعم گوشت مرغ و البته بسیار ملایم و کم چربی است و این باعث می شود با چاشنی ها و سس ها به راحتی طعم دار شود. اگرچه به نظر می رسد بومی قاره آسیا باشد ولی انواع قرقاول در سراسر جهان دیده می شود و جمعیت پراکنده و متنوعی دارد.

 • غاز: طعم گوشت غاز به خصوص با سرخ کردن لذیذ می شود و ظاهری شبیه گوشت قرمز پیدا می کند. بیشتر در شهرهای جنوبی چین، اروپا و غرب آسیا متداول است. در فرهنگ های قدیمی اروپا در جشن های مذهبی آلمان و سایر کشورها گوشت غاز طبخ می گردد. در ترکیه نیز روش کارس برای پخت غاز مرسوم است.
 • کبوتر: گرچه این نوع گوشت سفید در ایران مرسوم نیست اما برخلاف باور برخی، گوشت کبوتر نه بدمزه است و نه آلودگی به خصوصی دارد. هر 100 گرم آن 142 کیلوکالری انرژی دارد و مقادیر فراوانی از پروتئین، چربی، ویتامین ب6، آهن، روی، فسفر و تیامین را داراست و فاقد کربوهیدارت می باشد. اتفاقا گوشت کبوتر لذیذ، قوی و دلچسب است؛ زیرا حالت خشک بسیاری از گوشت ها را ندارد و زودهضم تر هم هست.
 • مرغ شاخدار: طعمی شبیه گوشت مرغ اما خشک تر دارد و چربی آن نیز به مراتب کمتر است. کالری کمتری نیز به نسب سایر گوشت پرنده ها دارد و تخم این پرنده نیز بسیار مغذی است.
 • فاخته: اگر در دستورات پخت غذا نام این نوع گوشت را شنیدید درنظر داشته باشید که از جنبه های مختلف مشابه مزه گوشت کبوتر و قمری می باشد و صرفا از زیرشاخه متفاوتی از خانواده پرنده های مشابه کبوتر است.
 • شترمرغ: سرشار از آهن بوده و کلسترول و چربی کمتری دارد. حتما این نوع گوشت را امتحان کنید زیرا از نظر بافت و مزه شبیه گوشت مرغوب گاو است. نکته جالب این است که گوشت شترمرغ از نظر مقادیر چربی از گوشت مرغ و بوقلمون نیز کمتر است. مقدار مناسبی پتاسیم، سدیم و ویتامین دی نیز دارد و جزو بهترین گوشت هاست.
 • کبک: گوشت کبک کم چرب بوده و حاوی پروتئین، ویتامین د، مواد معدنی و ویتامین هاست. جهت طعم دهی به آن از چاشنی هایی نظیر گردو، قارچ، پورنج (همان کامکوات از خانواده مرکبات)، و عدس استفاده می شود.
 • امو: اِمو ها ظاهری شبیه شترمرغ دارند و قدشان به 2 متر نیز می رسد و وزنی حدود 40 کیلوگرم دارند. بومی استرالیا هستند؛ ولی در کشورهای زیادی پرورش آنها مرسوم است. طعم گوشت آن تا حدی شبیه گوشت شترمرغ است و البته شبیه بیف. کالری، چربی و کلسترول کم دارد و برای رژیم های غذایی کم چرب مناسب است.
 • قو: طعم گوشت قو ملایم، لذیذ و آبدار است و در دستورات آشپزی به جای گوشت غاز قابل استفاده است.
 • گنجشک: گنجشک نگون بخت مگر چقدر جثه دارد که انسان به گوشت آن نیز رحم نکرده!! شاید یکی از دلایل استفاده زیاد از گوشت گنجشک در قدیم آن بوده که در مناطق وسیعی از جهان در دسترس است و از محیط های شهری و روستایی فراری نیست. این پرنده نیز استخوان ضعیف و قابل جویدن دارد و از این حیث تامین کننده قوی کلسیم است. این نوع گوشت نیز طعمی لذیذ دارد.

 

 

مدیر سایت
بهمن 2, 1398
برچسب ها :